Lokacije Povpraševanje
Recikliranje hitrih antigenskih LFIA testov (COVID-19)
Recikliranje hitrih antigenskih LFIA testov (COVID-19)

Recikliranje hitrih antigenskih LFIA testov (COVID-19)

Pandemija Covid-19 je povzročila ogromne količine odpadkov iz medicinskih pripomočkov za enkratno uporabo, med katerimi so tudi hitri testi, ki delujejo na osnovi nanozlata. Velike količine teh testov se zavrže in sežiga. Ob sežigu enega milijona hitrih testov, zavržemo 0,1 gram zlata in 5000 kg plastike, v skupni vrednosti 15.000 €. V projektu bomo hitre teste reciklirali in ločili posamezne kakovostne komponente (zlato, plastika), ter jih uporabili kot sekundarni vir. S projektom želimo zmanjšati emisije toplogrednih plinov, ki bi nastali pri sežigu, ter doseči prehod na krožno gospodarstvo z učinkovito uporabo sekundarnih virov. Namen je tudi postaviti primer dobre prakse, kako se lotiti kompleksnejših reciklaž.
Projektna vsebina sledi dolgoročnemu cilju akcijskega načrta EU za krožno gospodarstvo, ki vključuje zmanjšanje odlaganja odpadkov na odlagališčih in povečanje ponovne uporabe in recikliranje odpadkov. Projekt se financira iz sredstev Norveškega finančnega mehanizma v okviru programa Blaženje podnebnih sprememb in prilagajanje nanje, v višini 674.873,85 €.
 
Cilj projekta:
Razviti postopek in inovativno tehnologijo za razstavljanje in recikliranje hitrih testov do visoko kvalitetnih sekundarnih surovin (zlato in plastika) za samostojno predelavo ali vključitev v nove izdelke.
 
Trajanje projekta: 1. 10. 2022 do 30. 4. 2024
 
Partnerji projekta: Sodelujemo skupaj za zelenokonkurenčno in vključujočo Evropo.

Uspešno realiziran dosežek projekta

Eden izmed ključnih rezultatov projekta LFIA-REC je bil zasnova, postavitev in zagon separatorja, ki bo zagotavljal predpripravo hitrih antigenskih LFIA testov. V sklopu projekta smo tako razvili, vpeljali in prikazali novo tehnologijo predelave odpadnih hitrih antigenskih LFIA testov, ki omogoča učinkovito separacijo različnih komponent. Ta prelomni dosežek predstavlja pomemben korak naprej na področju trajnostnega ravnanja z odpadki in odpira nove možnosti za razširitev koncepta na druge kompleksne večkomponentne odpadke. Ravnanje z odpadki in njihova predpriprava je prvi korak v krožnem gospodarstvu za pridobitev sekundarnih surovin in novih produktov. Z vpeljavo nove tehnologije separacije kompleksnih večkomponentnih odpadkov smo demonstrirali nov način/rešitev predelave v krožnem gospodarstvu in s tem hkrati s projektom spodbujamo prehod na krožno gospodarstvo z učinkovito uporabo sekundarnih virov.


Za separacijo hitrih antigenskih LFIA testov smo v prvi fazi pripravili načrt separatorja (nastal na podlagi številnih preliminarnih raziskav, testiranj in ugotovitev, ki so bila opravljena na obstoječi opremi pri partnerjih), ki nam omogoča predpripravo hitrih testov do posameznih kakovostnih komponent za nadaljnjo recikliranje pri ostalih projektnih partnerjih. Za dosego zastavljenega cilja smo v svojih prostorih postavili postrojenje separarotja, ki sestoji iz: rezalni mlin, ki omogoča grobo mletje brez sita za odprtje oz. grobo drobljenje antigenskih testov (pripravljenih za separacijo) ter fino mletje plastičnih ohišij na željeno velikost delcev končnega prevzemnika; vibracijsko mizo, ki na podlagi velikosti delcev loči plastična ohišja od testnih palčk z nanozlatom, hkrati pa se pri ločevanju dobi še stranski produkt – prah in majhni delci; kalorimeter, ki služi za karakterizacijo tipa testov in določevanje kalorične vrednosti stranskega produkta separacije, ki se lahko na podlagi analiz nameni za energetsko predelavo (ustrezno ravnanje z vsemi produkti separacije); ter sterilizator, ki služi za sterilizacijo uporabljenih antigenskih hitih LFIA testov pred rokovanjem, s čimer se zagotavlja večja varnost in zmanjševanje neželenih dogodkov (npr. okužb). Postrojenje separatorja omogoča dosego zastavljenega cilja v prijavni dokumentaciji: pripravo ločenih frakcij primernih za nadaljnjo predelavo pri ostalih projektnih partnerjih - plastična ohišja (drobno mleta za Plastiko Skaza za predelavo v sekundarne produkte) in testne palčke, ki vsebujejo konjugatno blazino z zlatimi nanodelci (za Zlatarno Celje za rafineracijo zlata).

Prvi korak pri predpripravi hitrih antigenskih LFIA testov je grobo mletje brez sita na rezalnem mlinu, da ločimo komponente med seboj (odpremo hitrih testi, da se testna palčka loči od paltičnega ohišja). Tako mleti testi se nato na vibracijski mizi ločijo na:
  • Plastična ohišja (zelo majhen delež primesi)
  • Testne palčke s konjugatno blazinico z delci nanozlata (3-4x ponovitev separacije, da dobimo čim bolj čisto frakcijo)
  • Stranski produkt - majhni delci plastike in prah
Plastična ohišja se v naslednjem koraku fino zmeljejo na rezalnem mlinu na željeno velikost prevzemnika (uporaba različno velikih sit: 4 mm, 6 mm, 8 mm, …) in se tako pripravljeno zmleta dostavijo projektnemu partnerju FTPO/Plastika Skaza za nadaljnjo predelavo v sekundarni produkt - doze za elektroinstalacijo. Testne palčke s konjugatno blazinico z delci nanozlata se dostavijo projektnemu partnerju Zlatarna Celje, v postopek rafineracije. Majhni delci plastike in prah se v nadaljevanju analizirajo na kalorično vrednost s kalorimetrom, da se določi tip plastike in se lahko predajo v energetsko predelavo (zmanjšanje odlaganja odpadkov na odlagališčih).
V primeru uporabljenih hitrih antigenskih LFIA testov se pred rokovanjem z njimi izvede sterilizacija, ki zagotavlja varno delo (zmanjševanje neželenih dogodkov npr. okužb).

                                                                   
Glavni vir odpadka za separacijo in nadaljnje recikliranje so bili zbrani uporabljeni hitri antigenski LFIA testi v prostorih UKC MB (v času projekta zbranih 247 kg) in kasneje ob preklicu epidemije in s tem množičnega testiranja tudi neuporabljeni hitrih antigenski LFIA testi s pretečenim rokom veljavnosti.
                                                                                      


 
Naslovna slika projekt LFIA-REC ATP 150.png